TOHUM İŞLEME SİSTEMLERİ

  • TOHUM İŞLEME SİSTEMLERİ
  • Liste Türü :

LABORATUVAR TİPİ ANALİZ ELEĞİ

Sertifikalı Sebze Tohumları ve Bakliyatlar için Laboratuvar Tipi Küçük Analiz Eleme Maknesi. Vakumlu Temizleme Sistemiyle Ürün içindeki İstenmeyen Toz, Çöp, Kırık, Kabuk ve İçi Boş Tohumlar Temizlenir, Elenir.

BİR TEKNELİ KIRIK ALICI

Önceden temizlenmiş ya da temizlenmesine gerek duyulmayan ürünlerin iki farklı boya ayrılmasını veya içinde bulunan kırıkların alınmasını sağlayan bir makinedir.Tek Tekneli Boylama Makinesi, genel olarak Fotosorter’ın (Renk Ayırma) makinesinin alt kısmına yerleştirilmesi ile son kez kontrol amaçlı kullanılır. Opsiyonel olarak sabit veya mobil (tekerlekli) olarak üretilebilir.

3 TEKNELİ TEMİZLEME BOYLAMA

Standart veya özel istek üzerine imal ettiğimiz Tohum Bakliyat Temizleme ve Eleme Makinelerimiz ön temizleme ve boylama ünitelerinin birleşiminden meydana gelir. Tohum, Bakliyat ve hububatın hemen hemen tüm çeşitlerini temizleyebilir, eleyebilir. Ürünü temizledikten sonra isteğe bağlı şekilde iki-üç-dört-beş farklı sınıfa ayırabilen tasarımlarımız mevcuttur.

6 TEKNELİ BOYLAMA

Ön temizlenmiş ya da temizlenmesine gerek duyulmayan ürünlerin 2-3-4-5-6-7 farklı boya ayrılmasını veya içinde bulunan kırıkların alınmasını sağlayan makinelerdir. Renk ayırma makinesinden öncede makinenin kapasitesini artırmak içinde kullanılabilir. İsteğe göre ürüne uygun kapasitelerde tek tekneli çift tekneli 3-4-5-6 tekneli modelleri mevcutur. Standardında seyyar ve sabit olmak üzere iki modeli vardır.

BEŞ TEKNELİ TEMİZLEME VE BOYLAMA

Tohum, Bakliyat gibi kuru taneli ürünlerin elenmesi ve temizlenmesinde kullanılır. Makina üzerinde güçlü çekme kuvvetine sahip vakum sistemi bulunmaktadır. Ürün içerisindeki zayıf ve cılız taneleri vakumlama emme gücü tekniğiyle ayırır. Vakumlama işlemi 5 kez tekrar edilerek maksimum derecede temizleme gerçekleştirilmiş olunur. Makineye isteğe bağlı sayıda eleme teknesi eklenir. Bu elek sayesinde elek altı küçük parçacıklardan ayrılır. Resimdeki üç tekneli hassas temizleme ve eleme makinesinde dört boy ürün elde edilir. Teknede kullanılan elek hem temizleme hem de ürünü boyutlarına ayırmak için kullanılır. Bu makine ile sadece temizleme işlemi yapılabilmektedir.

TAŞ AYIRMA MAKİNESİ

Taş Ayırma Makinası, bakliyat, hububat, kuru taneli tohumların içersisinde bulunan ,boyutları aynı fakat özgül ağırlıkları farklı olan taş, metal, cam, ve toprak gibi yabancı maddelerin üründen ayırt edilmesi için kullanılır. Tarım ürünlerinin tamamında ve özellikle hububat, bakliyat, susam, kimyon, çekirdekde oldukça etkilidir. Taş ayırma makinası yüksek vakum ile ürün içerisindeki hafif taneli yabancı maddelerden ve tozdan temzilenmesini sağlar.

VİBRO ELEK

Ürünlerin sınıflandırılmasında, iç ve kabuğun ayrılmasında, işlemler öncesi ön eleme ünitelerinde ve ürünün  toz gibi yabancı maddelerden ayrılması için kullanılan bir makinadır. Elek sayısı isteğe bağlı olarak ayarlanabilir.

 Antep fıstığı, badem çekirdeği, kaysı çekirdeği, nohut gibi ürünlerde kullanılır. Vibrasyonlu elek teknolojisi ve farklı elek genişlikleri yardımı ile ürünleri tane boyutuna göre ayırmaya ve yabancı cisimlerden arındırmaya, aynı granül büyüklüğünde malzemelerin prosese girmesine yardımcı olur.

Elevatorsan Vibro elekler genel olarak güçlü konstrüksiyon yapısı olan ve maksimum eleme yapan makinelerdir. Vibro motorlarla titreşim hareketi sağlanan elek, giren ürünün istenildiği şekilde sınıflandırılmasını sağlar.

Elektrikli vibratörlerde prosesin durumuna göre vurma şiddeti ayarlanabilir. Bu sayede yüksek newtonluk bir vibratör bile istenilen küçük titreşim kuvvetini verir.

- Kompakt ve kolay taşınabilir.

- Tohum tesislerinde, büyük partilerin numunelendirilmesinde kullanılır.

- Sebze ve çiçek yetiştiricileri arasında popüler olan bu makine, tohum temizleme ve boylama için özel olarak üretilmiştir.

HAFİF TANE AYIRMA

Hafif tane ayırma makinesi, esas üründen, bit yemiş taneler, tam gelişmemiş boş ve hafif taneler, ürünle aynı büyüklükte ama farklı ağırlıktaki yabancı maddeleri ürünün içerisinden ayırıp ürün kalitesini ve saflığını artırır. Temizlemeden çıkan ürün hafif tane ayırma makinasından geçirilerek ürün kalitesi arttırılır. Makine malzemenin özgül ağırlığına göre bir ayırım ve sınıflama yapmaktadır. Hafif tane makinası içerisinden geçen tohumların yeşerme (canlılık) oranını yükseltir.

KILÇIK KIRAN MAKİNESİ

Kılçık kıran Arpa ve buğday daki kılçıkları ayıklamak için tasarlanmıştır. Özellikle buğday kapçığının çıkarılması, yulaf, arpa ve sebze tohumu gibi birçok tohum çeşidinin kılçıklarından ayrılarak kalitesinin artırılması ve temizlenmesi için kullanılır. İsteğe bağlı olarak hızı değiştirilebilir isteneilen ölçülerde ve ürüne uygun kapasitede üretilir.

ELEK ÖNCESİ TEMİZLİK ELEĞİ

Tarım ürünleri içerisinde bulunan toz, kaba parça, çöp, saman vs. maddelerin temizlenmesinde kullanılan bir makinedir. Çöp Sasörü sadece ön temizlik için tasarlanmış bir makinedir. Zemine sabit olarak çalışır.

ELEK ÖNCESİ HAVALI TEMİZLEME

Elek öncesi Temizleme Eleği Temizlenecek ürün  içindeki yabancı maddeleri sağlıklı ve hızlı bir şekilde ayırmada kullanılır. Farklı girişler kullanılarak çöp sasörü ve buğday fırçalarının çıkışında kullanılmaktadır. Radyal Tarar Üaerinde bulunan aspiratör ve siklon sistemi makinanın üzerinde olması, maliyet, enerji ve yer bakımından büyük avantajlar sağlar.

TRİYÖR

Buğdayın içerisindeki kırık ve uzun tanelerin ayrılmasında kullanılır. Tohum temizleme istasyonlarında, un ve irmik fabrikalarında başarı ile kullanılır.

TOHUM İLAÇLAMA MAKİNESİ

Tohum ilaçlama makinesi tohumları haşerelere, mantarlanmaya veya yapı maddelerini korumak için hassas bir şekilde kimyasal ilaçlar ile kaplanmasında kullanılan bir makinedir. Ayrıca ürün yağlama işlemini de yapabilir.

RENK AYIRMA MAKİNASI

Elevatorsan yenilikçi Teknoloji değirmen makinelerinin en gözde ürünlerinden olan bu makine her türlü taneli ürünü rengine ayırmak için gelişmiş teknoloji ile tasarlanmıştır.